Seznam premiérů Finska

Předseda vlády Finska zastává funkci předsedy vlády. Osoba v této funkci je jmenována prezidentem poté, co Parlament určí nového člena Státní rady. Tuto nominaci musí Parlament potvrdit většinou hlasů. Finský premiér je významným politickým vůdcem v zemi a ve zbytku Evropy.

Předsedové vlády Finské republiky

První premiér Finska

Pehr Evind Svinhufvud byl prvním premiérem Finska a sloužil od listopadu 1917 do května 1918. Předtím, než se stal premiérem, byl Svinhufvud členem parlamentu pod ruskou říší. Protože jeho anti-ruský postoj, on byl vyhoštěn na Sibiř mezi 1914 a 1917. On se vrátil k Finsku u začátku ruské revoluce, když on se stal Prime ministrem. Jeho termín byl poznamenán finskou občanskou válkou během kterého on držel Communist stranu u zálivu a tlačil zájmy pravicových stran. On pokračoval stát se prezidentem země mezi 1931 a 1937.

Nejdelší sloužící premiér Finska

Nejdelším předsedou vlády v historii Finska, od dubna 1995 do dubna 2003, byl Paavo Lipponen. Byl to 59. osoba, která tuto kancelář zastávala. Dříve působil v parlamentu a v roce 1993 se stal předsedou sociální demokratické strany. Po vítězství ve volbách a jmenování do funkce předsedy vlády v roce 1995 jmenoval Lipponen kabinet 5 různých politických stran, příznivců z každé strany sociálního a ekonomického spektra. Je si vzpomínán na své ekonomické názory. Snížení míry nezaměstnanosti v zemi bylo cílem kabinetu. Pod jeho termínem, Finsko začalo používat euro, zahraniční obchod se zvětšil a nová ústavní práva byla přijata.

Současný premiér Finska

Současný premiér Finska je Juha Sipilä. Tuto funkci zastává od května roku 2015 poté, co od roku 2012 působil jako lídr Centrální strany. Pod jeho vedením získala Strana střediska během voleb v roce 2015 dalších 14 křesel v Parlamentu. Jako premiér, jeden z jeho prvních aktů byl vytvořit třístrannou většinovou koalici mezi jeho politickou stranu, Finns stranu a stranu národní koalice. Jedním z jeho největších úkolů premiéra bylo upadající finské hospodářství. Sipilä se za tímto účelem snažila snížit vládní výdaje (včetně veřejného vzdělávání) a snížit náklady na pracovní sílu. Žádný z těchto přístupů nebyl populární u široké veřejnosti

Další předsedové vlády lze nalézt v níže uvedené tabulce.

Povinnosti premiéra Finska

Finský premiér odpovídá za jmenování členů Rady sedadel. Kromě toho může předseda vlády předat oznámení o odstoupení prezidentovi pro členy vlády. Premiér dohlíží na práci ministrů a zajišťuje řádný výkon vládních programů. Aby mohl předseda vykonávat tuto úlohu, může také vést a naplánovat vládní zasedání a vybírat témata programu. Osoba v této pozici také koordinuje politiky Evropské unie pro tuto zemi, jakož i vládní komunikace a státní politiku vlastnictví.

Předsedové vlády Finské republiky

Předsedové vlády Finské republikyZačátek obdobíKonec období
Pehr Evind SvinhufvudÚterý 27. listopadu 1917Pondělí 27. května 1918
Juho Kusti PaasikiviPondělí 27. května 1918Středa 27. listopadu 1918
Lauri IngmanStředa 27. listopadu 1918Čtvrtek 17. dubna 1919
Kaarlo CastrénČtvrtek 17. dubna 1919Pátek 15. srpna 1919
Juho VennolaPátek 15. srpna 1919Pondělí 15. března 1920
Rafael ErichPondělí 15. března 1920Sobota 9. dubna 1921
Juho VennolaSobota 9. dubna 1921Pátek 2. června 1922
Aimo CajanderPátek 2. června 1922Úterý 14. listopadu 1922
Kyösti KallioÚterý 14. listopadu 1922Pátek 18. ledna 1924
Aimo CajanderPátek 18. ledna 1924Sobota 31. května 1924
Lauri IngmanSobota 31. května 1924Úterý 31. března 1925
Antti TulenheimoÚterý 31. března 1925Čtvrtek 31. prosince 1925
Kyösti KallioČtvrtek 31. prosince 1925Pondělí, 13. prosince 1926
Väinö TannerPondělí, 13. prosince 1926Sobota 17. prosince 1927
Juho SunilaSobota 17. prosince 1927Sobota, 22. prosince 1928
Oskari MantereSobota, 22. prosince 1928Pátek 16. srpna 1929
Kyösti KallioPátek 16. srpna 1929Pátek 4. července 1930
Pehr Evind SvinhufvudPátek 4. července 1930Středa 18. února 1931
Juho SunilaSobota 21. března 1931Středa 14. prosince 1932
Toivo Mikael KivimäkiČtvrtek 15. prosince 1932Středa, 7. října 1936
Kyösti KallioStředa, 7. října 1936Středa 17. února 1937
Aimo CajanderPátek 12. března 1937Pátek 1. prosince 1939
Risto RytiPátek 1. prosince 1939Čtvrtek 19. prosince 1940
Johan Wilhelm RangellPátek 3. ledna 1941Pátek 5. března 1943
Edwin LinkomiesPátek 5. března 1943Úterý 8. srpna 1944
Antti HackzellÚterý 8. srpna 1944Čtvrtek 21. září 1944
Urho CastrénČtvrtek 21. září 1944Pátek 17. listopadu 1944
Juho Kusti PaasikiviPátek 17. listopadu 1944Sobota, 9. března 1946
Mauno PekkalaÚterý, 26. března 1946Čtvrtek 29. července 1948
Karl-August FagerholmČtvrtek 29. července 1948Pátek 17. března 1950
Urho KekkonenPátek 17. března 1950Úterý 17. listopadu 1953
Sakari TuomiojaÚterý 17. listopadu 1953Středa 5. května 1954
Ralf TörngrenStředa 5. května 1954Středa 20. října 1954
Urho KekkonenStředa 20. října 1954Sobota, 3. března 1956
Karl-August FagerholmSobota, 3. března 1956Pondělí 27. května 1957
VJ SukselainenPondělí 27. května 1957Pátek 29. listopadu 1957
Rainer von FieandtPátek 29. listopadu 1957Sobota, 26. dubna 1958
Reino KuuskoskiSobota, 26. dubna 1958Pátek 29. srpna 1958
Karl-August FagerholmPátek 29. srpna 1958Úterý, 13. ledna 1959
VJ SukselainenÚterý, 13. ledna 1959Pátek 14. července 1961
Martti MiettunenPátek 14. července 1961Pátek 13. dubna 1962
Ahti KarjalainenPátek 13. dubna 1962Středa 18. prosince 1963
Reino Ragnar LehtoStředa 18. prosince 1963Sobota 12. září 1964
Johannes VirolainenSobota 12. září 1964Pátek 27. května 1966
Rafael PaasioPátek 27. května 1966Pátek 22. března 1968
Mauno KoivistoPátek 22. března 1968Čtvrtek 14. května 1970
Teuvo AuraČtvrtek 14. května 1970Sobota 15. srpna 1970
Ahti KarjalainenSobota 15. srpna 1970Pátek 29. října 1971
Teuvo AuraPátek 29. října 1971Středa 23. února 1972
Rafael PaasioStředa 23. února 1972Pondělí 4. září 1972
Kalevi SorsaPondělí 4. září 1972Pátek 13. června 1975
Keijo LiinamaaPátek 13. června 1975Neděle 30. listopadu 1975
Martti MiettunenNeděle 30. listopadu 1975Neděle, 15. května 1977
Kalevi SorsaNeděle, 15. května 1977Čtvrtek, 26. dubna 1979
Mauno KoivistoSobota, 26. května 1979Úterý 26. ledna 1982
Kalevi SorsaPátek 19. února 1982Čtvrtek 30. dubna 1987
Harri HolkeriČtvrtek 30. dubna 1987Pátek 26. dubna 1991
Esko AhoPátek 26. dubna 1991Čtvrtek 13. dubna 1995
Paavo LipponenČtvrtek 13. dubna 1995Čtvrtek 17. dubna 2003
Anneli JäätteenmäkiČtvrtek 17. dubna 2003Úterý 24. června 2003
Matti VanhanenÚterý 24. června 2003Úterý, 22. června 2010
Mari KiviniemiÚterý, 22. června 2010Středa, 22. června 2011
Jyrki KatainenStředa, 22. června 2011Úterý 24. června 2014
Alexander StubbÚterý 24. června 2014Pátek 29. května 2015
Juha Sipilä ( Incumbent )Pátek 29. května 2015Proud

Doporučená

Líbají savci na vejce? Která savci ležela vejce?
2019
Bitva Fort Sumter - americká občanská válka
2019
Kolik lidí imigruje do Spojených států za rok?
2019