Zimní olympijské hry: Běžecké lyžování

Běh na lyžích je sport s různými formáty běžeckých závodů přes kurzy, které mají různou délku. Délka kurzů je v souladu se zákony schválenými Mezinárodní lyžařskou federací společně s několika dalšími národními organizacemi. Některé z národních organizací zahrnují Cross Country Ski Canada a US Ski and Snowboard Association (USSA). Mezi mezinárodní běžecké soutěže patří Zimní olympijské hry, Mistrovství světa v klasickém lyžování FIS a Mistrovství světa ve fotbale FIS. Sport se skládá ze závodů, které se konají na upravených homologovaných kurzech, které jsou vytvořeny pro podporu freestyle a in-track akcí, kde lyžaři mohou využít lyžování na skate. Sport také nabízí běžecké závody zaměřené na běžecké lyžování licencované Mezinárodní federací orientačního běhu a lyžařské maratonské akce licencované lyžařskou federací Worldloppet. Dalšími souvisejícími formami soutěže jsou paralympijské běžecké lyžování, kde mohou soutěžit sportovci se zdravotním postižením a také biatlon, který je kombinací lyžování a střelby z pušky.

Dějiny

Po celá staletí bylo lyžování nezbytné pro honit hru a shromažďovat dříví v zimním období na zasněženém severu. Vzhledem k tomu, že většina komunit byla izolovaná a region zažíval zasněžené zimy, lyžování se stalo významným způsobem života, protože to byl jeden z nejdůležitějších prostředků udržování sociálního kontaktu. Termín 'lyže' je norské slovo, které pochází z 'smyk, ' staré norské slovo znamenat délku dřeva, které bylo rozděleno. Norské armádní jednotky sloužily k lyžování pro sport a během 18. století získaly ceny. Techniky používané v běžeckém lyžování se vyvinuly z pokrokové techniky na lyžích. Lyžařské vybavení se také vyvinulo z dřevěných sloupů a lyží na ty z polyethylenového plastu, sklolaminátu a uhlíkových vláken. První běžecký závod v rekordu se konal v roce 1842, zatímco známý Holmenkollen lyžařský festival začal v roce 1892 a zaměřil se především na severskou kombinovanou akci. Nicméně, nezávislý běžecký závod byl včleněn do festivalu v 1901.

Nejčasnější formy běžeckého lyžování

Existují různé typy lyží, které vznikly z různých míst téměř současně. Například jedna forma lyže sestávající z horizontální vazby na špici. Dalším příkladem známým jako sibiřská lyže na východě byla ideálně tenká deska skládající se ze svislé čtyřdírkové vazby a občas byla zabalena do kožešiny. Moderní lyžařské vázání se vyvinulo od 19. století Fennoscandian model. Dnešní běžecké lyže se vyvinuly z typu známého jako Lapps, který používal horizontální vázání dříku.

Na zimních olympijských hrách

Jednou za čtyři roky se koná významná mezinárodní sportovní akce zvaná Zimní olympiáda. První zimní běh na zimních olympijských hrách se konal v Chamonix, Francie během zimních olympijských her 1924. Vzhledem k tomu, že se akce konala v první zimní olympiádě, patří běžecké lyžování mezi prvních pět hlavních disciplín. Nicméně, běžecké události se vyvinuly někdy od jejich debutovat na zimních olympijských hrách v 1924. Dámská běžecká soutěž na zimních olympijských hrách debutovala v roce 1952. O čtyři roky později ženy je 3x5 km a muži je 30 km byl přidán k \ t událost. V roce 1964 přidaly zimní olympijské hry ženskou 5km soutěž a později v roce 1976 přidali zimní paralympiádi soutěž paralympijských běžeckých lyží. V roce 1980, ženská 20 km soutěž byla přidána k zimním olympijským hrám a v roce 2002 vzhled masového startu a sprint událostí se konal v Salt Lake City.