Jordánští premiéři od nezávislosti od Velké Británie

Jordánské království nebo Jordánsko je zemí na Blízkém východě sousedící se Saúdskou Arábií, Sýrií, Palestinou, Irákem, Izraelem, Mrtvým mořem a Rudým mořem. Je také strategicky umístěn mezi Afrikou, Evropou a Asií. Jordánsko má 9, 5 milionu obyvatel a Ammán je největší a hlavní město. Hlava státu Jordán je král Hashemite království Jordana zatímco hlava vlády je Prime ministr. Jordánsko se stalo konstituční monarchií 8. ledna 1952.

Jordánští premiéři od nezávislosti od Velké Británie

Povinnosti předsedy vlády Jordánska

Premiér Jordán je jmenován králem a má svobodu tvořit jeho kabinet. Předseda vlády je předsedou vlády a prezidentem vlády. Od roku 1921 se jedná o hlavy vlád v Jordánském hášimovském rodině.

Rashid Tali'a

Rashid Tali'a se narodil v roce 1877 v Libanonu a byl jordánským politikem libanonského původu. Tali'a byl prvním premiérem Transjordanu. Tali'a sloužil jako předseda vlády Jordánu od pondělí 11. dubna 1921 do pátku 5. srpna 1921.

Ibrahim Hashem

Ibrahim Hashem se narodil v roce 1888 v Nablusu v Palestině a byl jordánským politikem a právníkem palestinského původu. Hashem sloužil v několika kancelářích včetně Husseina Jordánu, Faisal já Iráku a Abdullah já Jordánu. Hashem studoval v Istanbulu před vstupem do armády a arabské vlády v Damašku. Hashem vyučoval právo na univerzitě v Damašku a byl jmenován před odvolacím soudem před tím, než se v roce 1920 přestěhoval do Jordánska. 19., 1945 až sobota 25. května 1946 a sobota 25. května 1946 do úterý 4. února 1947. Od středy 21. prosince 1955 do neděle 8. ledna 1956 sloužil také jako premiér hášimovského království Jordán. Neděle 1. července 1956 do pondělí 29. října 1956 a středa 24. dubna 1957 do neděle 18. května 1958.

Mudar Badran

Mudar Badran se narodil v roce 1934 v Jerashu a je bývalým politikem a ministrem vlády a je také jordánským průmyslníkem, který vyrábí hlavně ocel. Badran získal titul v oboru práva na univerzitě v Damašku, než začal svou kariéru jako mladý důstojník v Jordánské armádě. V 70. letech působil jako ředitel tajných služeb a sloužil také jako ministr školství, ministr zahraničí a ministr obrany Jordánska. Badran sloužil jako jordánský premiér po dobu osmi let, což ho učinilo druhým nejdéle sloužícím premiérem. Ve funkci předsedy vlády sloužil třikrát od úterý 13. července 1976 do středy 19. prosince 1979, ve čtvrtek 28. srpna 1980 v úterý 10. ledna 1984 a v pondělí 4. prosince 1989 do středy 19. června 1991. Badran byl jmenován do funkce prezidenta republiky. Jordánský senát v roce 1993 a získal čestný Ph.D. v ekonomii na univerzitě v Hashemite.

Hani Al-Mulki

Hani Al-Mulki se narodil 15. října 1951 v Ammánu v Jordánsku a je úřadujícím premiérem Jordánska, který nastoupil do funkce 1. června 2016. V roce 1974 Al-Mulki vystudoval bakalářský titul v oboru strojírenství v Egyptě a odešel Rensselaer polytechnický institut sledovat jeho magisterské a doktorské tituly. Předtím, než je premiér. Al-Mulki zastával některé ministerské a diplomatické kanceláře.

Ostatní předsedové vlády Jordánska

Termín služby pro Prime ministra Jordánska má žádné ústavní limity obzvláště protože King je jeden zodpovědný za jmenování, propuštění a přijetí rezignace Prime ministra. Jordánské hášimovské království mělo mnoho premiérů s některými převzít kancelář pro několik non-po sobě jdoucí požadavky. Většina z jordánských premiérů sloužila dva roky a méně s několika sloužícími po dobu čtyř nebo pěti let nebo kumulativně nevyhovujícími podmínkami.

Předsedové vlády Hashemite JordánZačátek obdobíKonec období
Rashid Tali'aPondělí 11. dubna 1921Pátek 5. srpna 1921
Mazhar RaslanPondělí 15. srpna 1921Pátek 10. března 1922
„Ali Rida Basha al-RikabiPátek 10. března 1922Čtvrtek 1. února 1923
Mazhar RaslanČtvrtek 1. února 1923Středa 5. září 1923
Hasan Khalid Abu al-HudaStředa 5. září 1923Pondělí 3. března 1924
„Ali Rida Basha al-RikabiPondělí 3. března 1924Sobota, 26. června 1926
Hasan Khalid Abu al-HudaSobota, 26. června 1926Neděle, 22. února 1931
Abdullah SirajNeděle, 22. února 1931Středa 18. října 1933
Ibrahim HashemStředa 18. října 1933Středa, 28. září 1938
Tawfik Abu al-HudaStředa, 28. září 1938Neděle 15. října 1944
Samir al-RifaiNeděle 15. října 1944Sobota 19. května 1945
Ibrahim HashemSobota 19. května 1945Sobota, 25. května 1946
Ibrahim HashemSobota, 25. května 1946Úterý 4. února 1947
Samir al-RifaiÚterý 4. února 1947Neděle, 28. prosince 1947
Tawfik Abu al-HudaNeděle, 28. prosince 1947Středa, 12. dubna 1950
Sa`id al-MuftiStředa, 12. dubna 1950Pondělí 4. prosince 1950
Samir al-RifaiPondělí 4. prosince 1950Středa, 25. července 1951
Tawfik Abu al-HudaStředa, 25. července 1951Úterý 5. května 1953
Fawzi al-MulkiÚterý 5. května 1953Úterý 4. května 1954
Tawfik Abu al-HudaÚterý 4. května 1954Pondělí 30. května 1955
Sa`id al-MuftiPondělí 30. května 1955Čtvrtek 15. prosince 1955
Hazza 'al-MajaliČtvrtek 15. prosince 1955Středa, 21. prosince 1955
Ibrahim HashemStředa, 21. prosince 1955Neděle, 8. ledna 1956
Samir al-RifaiNeděle, 8. ledna 1956Úterý 22. května 1956
Sa`id al-MuftiÚterý 22. května 1956Neděle, 1. července 1956
Ibrahim HashemNeděle, 1. července 1956Pondělí 29. října 1956
Sulayman al-NabulsiPondělí 29. října 1956Sobota, 13. dubna 1957
Husayin al-KhalidiPondělí 15. dubna 1957Středa, 24. dubna 1957
Ibrahim HashemStředa, 24. dubna 1957Neděle 18. května 1958
Samir al-RifaiNeděle 18. května 1958Středa, 6. května 1959
Hazza 'al-MajaliStředa, 6. května 1959Pondělí 29. srpna 1960
Bahjat TalhouniPondělí 29. srpna 1960Neděle, 28. ledna 1962
Wasfi al-TalNeděle, 28. ledna 1962Středa, 27. března 1963
Samir al-RifaiStředa, 27. března 1963Neděle 21. dubna 1963
Hussein ibn NasserNeděle 21. dubna 1963Pondělí 6. července 1964
Bahjat TalhouniPondělí 6. července 1964Neděle 14. února 1965
Wasfi al-TalNeděle 14. února 1965Sobota, 4. března 1967
Hussein ibn NasserSobota, 4. března 1967Neděle 23. dubna 1967
Saad JumaaNeděle 23. dubna 1967Sobota 7. října 1967
Bahjat TalhouniSobota 7. října 1967Pondělí 24. března 1969
Abdelmunim al-RifaiPondělí 24. března 1969Středa 13. srpna 1969
Bahjat TalhouniStředa 13. srpna 1969Sobota 27. června 1970
Abdelmunim al-RifaiSobota 27. června 1970Středa, 16. září 1970
Mohammad Daoud Al-AbbasiStředa, 16. září 1970Sobota, 26. září 1970
Ahmad ToukanSobota, 26. září 1970Středa, 28. října 1970
Wasfi al-TalStředa, 28. října 1970Neděle, 28. listopadu 1971
Ahmad al-LawziPondělí, 29. listopadu 1971Sobota 26. května 1973
Zaid al-RifaiSobota 26. května 1973Úterý 13. července 1976
Mudar BadranÚterý 13. července 1976Středa 19. prosince 1979
Abdelhamid ŠarafStředa 19. prosince 1979Čtvrtek, 3. července 1980
Kassim al-RimawiČtvrtek, 3. července 1980Čtvrtek 28. srpna 1980
Mudar BadranČtvrtek 28. srpna 1980Úterý 10. ledna 1984
Ahmad ObeidatÚterý 10. ledna 1984Čtvrtek 4. dubna 1985
Zaid al-RifaiČtvrtek 4. dubna 1985Čtvrtek 27. dubna 1989
Zaid ibn ShakerČtvrtek 27. dubna 1989Pondělí 4. prosince 1989
Mudar BadranPondělí 4. prosince 1989Středa 19. června 1991
Taher al-MasriStředa 19. června 1991Čtvrtek 21. listopadu 1991
Zaid ibn ShakerČtvrtek 21. listopadu 1991Sobota 29. května 1993
Abdelsalam al-MajaliSobota 29. května 1993Sobota 7. ledna 1995
Zaid ibn ShakerSobota 7. ledna 1995Neděle, 4. února 1996
Abdul Karim al-KabaritiNeděle, 4. února 1996Neděle, 9. března 1997
Abdelsalam al-MajaliNeděle, 9. března 1997Čtvrtek 20. srpna 1998
Fayez al-TarawnehČtvrtek 20. srpna 1998Čtvrtek 4. března 1999
Abdelraouf al-RawabdehČtvrtek 4. března 1999Pondělí 19. června 2000
Ali Abu al-RaghebPondělí 19. června 2000Sobota, 25. října 2003
Faisal al-FayezSobota, 25. října 2003Středa, 6. dubna 2005
Adnan BadranStředa, 6. dubna 2005Neděle 27. listopadu 2005
Marouf al-BakhitNeděle 27. listopadu 2005Neděle, 25. listopadu 2007
Nader al-DahabiNeděle, 25. listopadu 2007Pondělí 14. prosince 2009
Samir RifaiPondělí 14. prosince 2009Středa 9. února 2011
Marouf al-BakhitStředa 9. února 2011Pondělí, 24. října 2011
Awn Shawkat Al-KhasawnehPondělí, 24. října 2011Středa, 2. května 2012
Fayez al-TarawnehStředa, 2. května 2012Čtvrtek 11. října 2012
Abdullah EnsourČtvrtek 11. října 2012Středa, 1. června 2016
Hani Al-Mulki (Incumbent)Středa, 1. června 2016Současnost, dárek

Doporučená

Líbají savci na vejce? Která savci ležela vejce?
2019
Bitva Fort Sumter - americká občanská válka
2019
Kolik lidí imigruje do Spojených států za rok?
2019